Ratusz Miasta i Gminy Konstancin Jeziorna

przed Wami zdjęcia budynku ratusza, które wykonałem co prawa w zeszłym roku, ale nadal jest to świeży i dobry projekt, który warto pokazać. Za projekt odpowiada pracownia BBGK Architekci. Budynek został oddany do użytku w 2018 roku. Od tego czasu wiele razy widziałem ten obiekt jadąc przejazdem, za każdym razem planując małą sesję fotograficzną. Dzięki kolegom fotografom, wybraliśmy się razem i w końcu udało się ją zrealizować.

Nowoczesna bryła na skraju miasta

Jak widać na zdjęciu z powietrza, budynek został usytuowany na północnych obrzeżach miasta, sąsiaduje więc z zabudowaniami podmiejskimi, czy nawet polami uprawnymi. Nie jest typowe usytuowanie budynku tego typu, ale trzeba też przyznać, ze Konstancin (część “Jeziorna” jest często zwyczajowo pomijana) jest miastem nietypowym – nie ma wyraźnego centrum i jest bardzo rozproszony, w dużej części pośród lasów, przecięty rzeką Jeziorką. Dzięki temu ratusz usytuowany jest nieco z boku, ale przy dosyć ruchliwej trasie do Piaseczna i od strony Warszawy, która na zdjęciu jest oddzielona Lasem Kabackim.

Architektura budynku

Na tle tego otoczenia budynek znacząco się wyróżnia. Prosta, nowoczesna forma, dosyć duża skala są równoważone przez użycie cegły jako materiału elewacji oraz zachowanie ograniczonej wysokości budynku. Posiada po części jedną lub dwie kondygnacje, przy czym nad wejściem głównym drugie piętro tworzy nadbudowę, która nawiązuje do wież ratuszowych – na której jest m.in. zegar oraz herb miasta wpisany w bryłę tej części budynku. W tej części mieści się sala rady miasta. Elewacja pokryta jest w większości cegłą, która ułożona jest w taki sposób aby na ścianach powstawały linie tworzące romby. Do tego czarne, połączone ze sobą ramy okien, tworzące proste ale lekko zróżnicowane prostokątne kształty.

Dzięki położeniu przy uczęszczanej trasie, ale w pewnej odległości od jezdni, budynek jest dobrze widoczny. Miejsca parkingowe zlokalizowane są z tylu budynku, prowadzą tam dodatkowe drogi. Wejście dla interesantów i pracowników jest więc pomyślane od drugiej strony, która jest mniej reprezentacyjna ale za to więcej się dzieje. Do wejścia prowadzi patio otwarte z jednej strony. Budynek posiada też drugi, zamknięty dziedziniec, zapewniający światło dla wnętrz biurowych. Zobaczyłem go dopiero przeglądając zdjęcia z powietrza. Z boku budynku usytuowane są lokale komercyjne – bank oraz notariusz. posiadają też swoje drzwi od strony patio, wewnątrz którego rośnie drzewo. Domyślam się, że jest to dąb z herbu miasta. Trochę musi jeszcze podrosnąć ale doceniam pomysł. Podoba mi się też infrastruktura stworzona dookoła budynku – droga i parkingi – poza godzinami pracy urzędu wyglądały na bardzo wygodne.

Kilka razy widziałem budynek w trakcie budowy, więc już od dłuższego czasu wiedziałem, ze będzie to ciekawy projekt. Ale na żywo zrobił na mnie wrażenie. Podoba mi się projekt, lokalizacja oraz otoczenie. Ostatnio mam szczęście do zdjęć budynków wykończonych cegłą. Trzeba przyznać, że są fotogeniczne, zwłaszcza po podświetleniu elewacji ciepłym światłem. Szkoda tylko, że nie miałem okazji zwiedzić wnętrz. Następnym razem nadrobię.

 

Projekt: BBGK Architekci
Inwestor: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
Wykonawca: EREKTA