Architektura Metropolitan

Budynek Metropolitan jest jednym z najciekawszych budynków biurowych w Warszawie. Zlokalizowany jest w prestiżowej lokalizacji tuż obok placu Piłsudskiego oraz Opery Narodowej, w niedalekiej odległości od Krakowskiego Przedmieścia – na wysokości Pałacu Prezydenckiego. Jest to współczesna ikona warszawskiej architektury. Udany projekt z ciekawą i fotogeniczną elewacją, dobra lokalizacja oraz otwarcie dla odwiedzających (fontanna, oświetlenie na dziedzińcu) powodują, że jest to wyjątkowo popularny i chętnie odwiedzany obiekt, m.in. wśród fotografów (sam miałem przyjemność fotografować tam modę, że o swojej prywatnej sesji ślubnej nie wspomnę…)

Świetny projekt – ale czy tu pasuje?

Za projekt budynku odpowiada sir Norman Foster. Z projektem związane jest też (ale nie w jakim stopniu) biuro JEMS Architekci oraz Grupa 5 Architekci. Mimo, ze od budowy (w 2003r.) minęło już kilkanaście lat, budynek nie zestarzał się i nadal wygląda bardzo elegancko. Na początku nie byłem przekonany co do lokalizacji – Metropolitan zasłania bowiem monumentalny budynek Opery Narodowej i jej całkiem stylową elewację od strony placu Piłsudskiego. Po dłuższym czasie przyzwyczaiłem się jednak do tej sytuacji . Łączenie klasycznej architektury z nowoczesną jest trendem obecnie często spotykanym w architekturze (na przykład kopuła Reichstagu w Berlinie) i to się w tym wypadku sprawdza, szklana elewacja Metropolitan jest w tym miejscu odświeżeniem wizerunku otaczającej przestrzeni, podobnie jak warszawskie wieżowce będące kontrastem dla wizerunku Pałacu Kultury.

Widok na Plac Piłsudskiego, Google Earth.

Budynek Metropolitan w obiektywie

Pod względem fotogeniczności, Metropolitan to już absolutny klasyk. Często widywałem zdjęcia tego budynku, teraz już trochę mniej, ponieważ w Warszawie wybudowano ostatnio sporo ciekawych budynków (Business Garden, SDK, Polin). Szczegóły fasady czy wewnętrznego, okrągłego dziedzińca są zdecydowanie bardzo atrakcyjne. Jako warszawski fotograf architektury już dawno powinienem opublikować zdjęcia tego budynku, do tej pory jednak nie miałem okazji na wykonanie zdjęć od południa, przez trwające prace remontowe na placu. Postaram się nadrobić szybko ta zaległość a w między czasie opublikuję te zdjęcia wykonane w 2013 roku.

Budynek Metropolitan w Warszawie

Warszawa, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1

Projekt: sir Norman Foster, JEMS Architekci i Grupa 5 Architekci.

Budowa: 2003