Centrum Nauki Kopernik

czyli tzw „Kopernik” to instytucja mająca popularyzować naukę a zarazem nowoczesne muzeum, w którym zwiedzający mogą samodzielnie poznawać prawa fizyki biorąc udział w interaktywnych wystawach i eksponatach. Poza częścią wystaw znajdują się tam laboratoria czy planetarium. Ciekawym elementem jest tez ogród znajdujący się na dachu centrum. W pobliżu budynku znajdują się miejsca do organizacji imprez plenerowych czy spędzania wolnego czasu – scena, ławki, alejki, eksponaty plenerowe.  Koncepcja centrum nauki wypaliła a CNK cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Z mojej perspektywy jest jeszcze jedna ważna sprawa…

Architektura C.N.K.

Nie można nie wspomnieć że budynek Centrum jest bardzo nowoczesny, charakterystyczny i efektowny. Stał się z pewnością muzealną wizytówką Warszawy, myślę, że budynek jest też rozpoznawalny w całej Polsce. Od strony Wisły dominującym elementem jest segment planetarium, czerwona bryła o lekko nieregularnej budowie, podświetlona w nocy różnymi kolorami, wygląda jak część statku kosmicznego. W dzień natomiast ma przypominać skałę narzutową. Od strony wejścia frontowego (ulicy Wybrzeże Kościuszkowie) jest już bardziej klasycznie, ale nadal ciekawie. W oczy rzuca się ciekawa elewacja, wyglądająca jakby składała się z wielu metalowych podłużnych płyt, różniących się od siebie stopniem utlenienia powierzchni (brązem rdzy). Nie jestem pewien czy płyty te są faktycznie metalowe, ale z pewnością wyglądają solidnie. Jedyny problem jaki zauważyłem, to zacieki tworzące się na zagłębieniach w niektórych miejscach ułożenia płyt. Być może ma to związek z ogrodem na dachu. Na północnej i południowej ścianie „Kopernika” są ułożone zewnętrzne metalowe schody prowadzące na ogród dachowy. Wyglądają bardzo industrialnie i również dodają charakteru budynkowi.

Nocne zdjęcia Centrum Nauki Kopernik

Poniższe wieczorne zdjęcia powstały już kilka lat temu, kiedy ruch z tunelu Wisłostrady został skierowany na zewnątrz w czasie jego remontu. Co ciekawe światła samochodów stworzyły ciekawy efekt tuż pod budynkiem uzupełniając jego oświetlenie. Zazwyczaj jest tam o wiele ciemniej i zdjęcia nie robią takiego wrażenia. Już od jakiegoś czasu przy Centrum działają już nowe Bulwary Wiślane. Muszę sprawdzić jak to teraz wygląda.

CNK

Centrum Nauki Kopernik

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20

projekt: RAr-2 Laboratorium Architektury Gilner + Kubec

inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, MEN

budowa: 2005 – 2010