Poznajcie osiedle Riverview w Gdańsku

w tym roku miałem okazję wykonywać kilkanaście wyjazdowych projektów na terenie Polski, w tym kilka na terenie Trójmiasta. Jednym z nich było wykonanie zdjęć osiedla Riverview na zlecenie dewelopera – firmy Vastint. Jest to miejsce wyjątkowe z kilku względów. Przede wszystkim jest zlokalizowane w bardzo atrakcyjnym miejscu, w ścisłym centrum Gdańska. Dodatkowo położone jest nad brzegiem wody (Kanału na Stępce) co wygląda bardzo efektownie. Trzecim aspektem jest sama architektura – spójna z otaczającymi budynkami od strony Starego Miasta a jednocześnie zróżnicowana i połączona z zabudowaniami z pozostałych stron. Autorem projektu jest pracownia APA Wojciechowski Architekci. Wykonawcą była firma CFE Polska.

Mieszkać w sercu Gdańska

Czy już wspominałem o wyjątkowej lokalizacji? Słyszałem w zapowiedziach co nieco. Byłem w okolicy dwa lata wcześniej kiedy zaczynała się budowa. Ale dopiero zwiedzenie gotowego obiektu na żywo daje pełny obraz. Niektóre z balkonów czy tarasów osiedla mają widok na Stare Miasto w tym ikoniczny, zabytkowy Żuraw. Być może nie tak blisko jak niektóre z nowo powstałych hoteli / apartamentów na wyspie Spichrzów, ale za to są to klasyczne mieszkania, w których da się mieszkać na stałe – z podziemnym garażem, miejscem do spacerów a nawet siłownią plenerową. I to kilkadziesiąt kroków od serca Gdańska. Nic dziwnego, że na terenie osiedla spotkać można turystów, którzy doceniających jak zmienia się miasto. Oczywiście taka lokalizacja ma wycenę odpowiednią do atrakcyjności lokalizacji.

 

Atrakcyjna okolica

Dużym atutem jest położenie osiedla nad brzegiem kanału, dzięki temu każde zdjęcie z tej strony wygląda atrakcyjnie. Dodatkowo ułatwia to wykonanie zdjęć panoramicznych całej inwestycji, bo budynków od tej strony nic nie zasłania, co w środku miasta jest wyjątkowe. Natomiast z drugiej strony często w kadrze można ująć Stare Miasto a to jest zawsze cennym dodatkiem. W szczególności malowniczo wyglądają na tym tle ujęcia wykonane z powietrza – na nich widać jak atrakcyjne jest to miejsce i jak dobrze wtapia się w okoliczną architekturę – kształty i kolor dachów, wysokość zabudowy, rodzaj i kolor elewacji. Atrakcyjności zdjęć dodają okoliczne atrakcje i symboliczne budynki.

Dobra architektura

W Polsce od wielu lat budowanych jest coraz więcej ciekawych, dobrze zaprojektowanych obiektów. Nie inaczej jest w tym wypadku (chociaż to akurat nie jest aż tak pewne w przypadku nieruchomości mieszkalnych). Za projekt odpowiada bowiem jedna z najbardziej znanych polskich pracowni – APA Wojciechowski. Siedem budynków dopasowanych do kształtu działki posiada zróżnicowaną zabudowę oraz wysokość – są one dopasowane do sąsiadującej zabudowy oraz wtapiają się w dobrze w otoczenie. Od strony kanału i Starego Miasta budynki posiadają po 5 kondygnacji, osiągając 7 w dalszej części osiedla. Z tej strony elewacja pokryta jest klasyczną cegłą. Od strony miasta elewacje są zróżnicowane, przełamując monotonię długiej pierzei przy ulicy Angielskiej Grobli. Mimo różnorodności, ta część osiedla jest na tyle spójna że dobrze komponuje się a architekturą miasta i zapewne dobrze będzie łączyła się z budowanym sąsiedztwem. Na uwagę zasługuje także rozplanowanie przestrzeni wspólnych, łącznie z zielenią i małą architekturą. W parze z architekturą budynków idą dobrze zaprojektowane wnętrza, chociaż w większości są już bardziej klasyczne – nie licząc antresoli w lokalach na najwyższych piętrach oraz – oczywiście – znakomitych widoków z okien od strony Starego Miasta.

 

Osiedle Riverview, Gdańsk, ul. Angielska Grobla 34

Zdjęcia: Radek Gałczyński

Deweloper: Vastint

Projekt: APA Wojciechowski Architekci