Z wizytą w Berlinie

We wrześniu 2019 miałem okazję wykonywać zlecenie fotograficzne na terenie Międzynarodowych Targów Elektronicznych Berlin IFA. Być może jeszcze wrócę do tego zlecenia ale tym razem chciałem skupić się na wizycie w samym Berlinie celem zwiedzania oraz przy okazji zrobienia dokumentacji. Nie miałem na to zbyt dużo – jedno popołudnie. Wieczorem zdecydowałem się skierować w stronę Targów, korzystając z dobrej pogody chciałem uzupełnić reportaż o ciekawe zdjęcie jednego z wejść. O samych targach postaram się opisać w osobnym wpisie. Na razie dodam tylko, że reportaż z imprezy tego typu to była dla mnie ciekawa nowość.

Co nowego w Architekturze Berlina?

Nie miałem wielkich planów dotyczących samego miasta, ale znalazłem dwa punkty, które chciałem zobaczyć po raz pierwszy: Budynek Upper West Tower, który widziałem już na kilku zdjęciach w mediach ale stwierdziłem, że jest to must-have każdego szanującego się fotografa architektury, który odwiedza Berlin ;) Poza tym budynek znajdował się pomiędzy centrum miasta a Targami, niedaleko których znajdował się mój hotel. Drugim obiektem było wnętrze budynku jednego z banków (DZ Bank). Co ciekawego może być we wnętrzu banku? Za chwilę zobaczycie.

DZ Bank i Upper West Tower

Budynek DZ Bank wygląda całkiem zwyczajnie od zewnątrz. Na tyle zwyczajnie, że próbując wejść do niego od strony południowej nie mogłem go rozpoznać. Tuż obok znajduje się ambasada USA, po drugiej stronie zaplecze hoteli, których wejścia są od drugiej strony – i ja też musiałem się tam udać. Od strony Pariser Platz było już łatwiej.  Kiedy już w końcu znajdzie się wejście do budynku, można podziwiać prawdzie dzieło sztuki jakim jest wewnętrzne patio zaopatrzone w dodatkowe przeszklenia i wewnętrzną salę konferencyjną w kształcie rzeźby projektu Franka Gehry. Niestety jednocześnie okazało się, że dostęp dla zwiedzających jest bardzo ograniczony i można jedynie zajrzeć do patio z hallu oddzielonego bramkami. Udało mi się wykonać tylko dwa poglądowe zdjęcia. Najciekawsze zdjęcia wnętrza (w tym tej sali konferencyjnej) znalazłem pod tym adresem.

W przypadku budynku Upper West Tower miałem więcej szczęścia o tyle, że jest on bardzo fotogeniczny na zewnątrz. Udało mi się wykonać zdjęcia efektownej, falującej fasady budynku w całej okazałości.

Co jeszcze warto zobaczyć w Berlinie?

Pod tym względem Berlin oferował dużo już od dawna. Warto zobaczyć budynek Parlamentu (Bundestag) z efektowną szklaną kopułą z tarasem widokowym. W niedalekiej odległości znajdują się ciekawe budynku urzędu Kanclerza Niemiec. Z drugiej strony legendarna Brama Branderburska, która niezmiernie przyciąga ogromną ilość turystów. Idąc dalej koniecznie trzeba zobaczyć Pomnik Pomordowanych  Żydów Europy. Ta nietypowa, bardzo duża instalacja składająca się z ogromnej ilości betonowych bloków przeciętych alejkami zmusza do refleksji ale też jest punktem spotkań czy ciekawą atrakcją turystyczną. nie wspominając o ciekawym obiekcie do wykonania zdjęć.

Idąc nieco dalej na południe znajdziemy się na słynnym placu Poczdamskim, który dla wielu symbolizuje historię Muru Berlińskiego, którego fragmenty są przy nim wyeksponowane. Dla maniaków architektury nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają pobliskie budynki, które śmiało można nazwać wieżowcami. Wśród nich na uwagę zasługuje Ritz-Carlton. Zbudowany w stylu klasycznym, tuż obok budynku bliźniaczego w stylu i wysokości. Ciężko określić datę budowy. Trochę przypomina mi lokalny Hotel Warszawa (który miałem okazję fotografować). Takich budynków buduje się mało, być może dlatego tak mi się spodobał :)

Inne ciekawe miejsca w Berlinie

W mieście jest jeszcze sporo ciekawych miejsc do zobaczenia, poza fotogenicznymi klasykami miałem okazję zwiedzić nowe centrum handlowe “Mall of Berlin” oraz Alexanderplatz. Wiem, że w ostatnicj latach pobudowało się tam kilka ciekawych obiektów, które warto zobaczyć ale tym razem nie starczyło czasu.