Galeria zaprojektowana

Galeria Północna położona jest na warszawskich Bielanach i została otwarta we wrześniu 2017. Galerie handlowe nie są zazwyczaj obiektami kojarzonymi z dobrą architekturą ale tym razem podjęto wysiłek, bowiem obiekt został zaprojektowany przez znakomite polskie biuro APA Wojciechowski we współpracy z biurem projektowym Moshe Tzur. Nie wiem w jakich proporcjach została podzielona praca nad projektem, ale odnotowuję fakt, że postarano się o odczucia estetyczne okolicznych mieszkańców oraz klientów galerii.

Architektura na zewnątrz

Budynek może się podobać. Doceniam dosyć prostą, białą elewację budynku oraz elementy przełamujące – pokryte błyszczącymi panelami w kolorze czarnym lub przeźroczyste z białymi pasami pod spodem. Główną atrakcją budynku jest natomiast główne wejście. Przeszklone, wysokie, o nieco urozmaiconej, pochylonej konstrukcji. Nad wejściem umieszczone jest spore, ale nie przesadzone zadaszenie. Wszystko to powoduje że budynek z zewnątrz jest dosyć spokojny ale zgrabny. Jego wygląd nie powinien się “starzeć” tak jak inne galerie handlowe sprzed kilkunastu lat, które wzbogacane o elemnty “art-deco” trochę za bardzo starały się wyróżnić. Czas pokaże.

 

…i w środku

To co mnie zaskoczyło, to jakość przestrzeni wewnętrznej. Ogromne przestrzenie komunikacyjne, rozsądnie poukładane klatki schodowe / schody ruchome, ciekawa integracja z parkingiem ale przede wszystkim – strefa gastronomi oraz ogród na dachu. Jest tu sporo ciekawych elementów małej architektury, ciekawych przejść i rozwiązań. Dobrze to zostało wszystko poskładane. Wiem, to może wynikać z efektu “nowości” ale mimo wszystko czuć postęp w projekcie, chociażby ze względu na ilość przestrzeni. Pomysł na zagospodarowanie dachu w formie ogrodu nie jest nowy – pamiętam, że ok 2001 roku było takie rozwiązanie w Galerii Mokotów. O ile pamiętam w 2003 roku była tam pusta przestrzeń z możliwością wyjścia, ale chyba nikt nie korzystał bo następnie została zabudowana (teraz znajduje się tam sklep Go Sport – umieszczony po obu stronach przejścia pomiędzy pierwszą klatką schodową ze schodami ruchomymi a strefą bufetową na 2 piętrze. To właśnie dlatego przejście zorganizowane jest przez środek sklepu ;)

Miejsce do wypoczynku

Wrócę jeszcze do miejsca na dachu. Jest trawa do leżenia i grania w piłkę, są leżaki ogrodowe, alejki, drewno, przeszklenia, ławeczki, zarośla, jest nawet “radiowęzeł”. Jest to ciekawe miejsce do spędzania czasu. Pamiętam, że podobne rozwiązanie widziałem też na dachu galerii Tarasy Zamkowe w Lublinie, ale tam poziomy są trochę dziwnie poukładane a na samej górze (kiedy tam byłem) było tylko miejsce do spacerów. W Galerii Północnej jest trochę więcej atrakcji a strefa bufetu zdecydowanie bliżej i bardziej bogata.

 

Całokształt

Jak na galerię handlową jestem pod wrażeniem. To fajny obiekt i doskonały przykład jak rozwijają się takie budowle w Polsce. Jeśli chodzi natomiast o aspekt archi-fotograficzny (bo w końcu o fotografii architektury staram się tu pisać ;) to jest ok, ale bez szaleństw. Teren przed wejściem mógłby być trochę lepiej zagospodarowany, Jest tam co prawda fontanna ale ona kieruje pieszych trochę w bok, w stronę parkingu, którędy rzadko ktoś spaceruje. Być może po drugiej stronie ulicy powstanie jeszcze coś ciekawego i wtedy ładnie się to poskłada. Trzymam kciuki za rozwój tego rejonu :)