Hotel Warszawa w historycznym budynku

Niedawno miałem okazję odwiedzić hotel Warszawa, znajdujący się przy placu Powstańców Warszawy w… Warszawie. Budynek, w którym znajduje się hotel był przed II Wojną Światową siedzibą Towarzystwa Ubezpieczeniowego Prudential, był też tak potocznie nazywany.

W trakcie wojny bardzo ucierpiał, a efekt ostrzeliwania centrum Warszawy i ogromnego uderzenia budynku przez pocisk pancerny widoczny jest na tym wstrząsającym zdjęciu.

Zdj. Sylwester Braun (1944). Widok budynku trafionego 2 tonowym pociskiem moździerza ostrzeliwującego centrum Warszawy ze wzgórza na Woli. Mimo, że pocisk nie wybuchł, uszkodził znacząco konstrukcję.

Po wojnie budynek został odbudowany a w środku swoją siedzibę odnalazł po raz pierwszy hotel o tej samej nazwie “Warszawa”. Autorem ówczesnego projektu przebudowy był Marcin Weinfeld. W tej formie działał do 2002 roku, w którym został zamknięty żeby przez prawie 10 lat popadać w ruinę.

Na szczęście budynek znalazł nowego właściciela i w 2010 rozpoczęła się intensywna rekonstrukcja. Hotel został niedawno oddany do użytku w obecnej formie. I to w jakiej. To trzeba zobaczyć.

Hotel Warszawa A.D. 2018

Za przebudowę odpowiada firma Liva Holding, właściciel takich obiektów jak Hotel Stary w Krakowie czy hotelu Monopol we Wrocławiu. Projekt wnętrz opracował Leszek Likus. Doceniam fakt, że bryła budynku od zewnątrz nie została właściwie zmieniona. Zmianom uległy głównie detale, dekory oraz przede wszystkim część wewnętrzna z przeszklonym patio. Dzięki temu odżyła warszawska legenda architektury, która została podkreślona przez delikatne detale (np. logo hotelu zaprojetkowane przez Mariannę Stuhr) oraz efektowne oświetlenie elewacji.

To co na co zwróciłem uwagę podczas wizyty w hotelu to ogromna spójność w łączeniu elementów zastanych z nowo dobudowanymi. Wprawne oko być może wychwyci takie detale ale wydają się być bardzo spójne. To bardzo ważne, bo dzięki temu można odnieść wrażenie jakby cały budynek powstał przed chwilą od nowa. Widać lekkie ograniczenia techniczne (np wielkość okien przebudowanej części) jednak te różnice pomiędzy nowo dodanymi elementami dodają charakteru i zlewają się bardzo dobrze.

Restauracja w podziemiach

W budynku hotelu zlokalizowane są dwie restauracje – Warszawska oraz Szóstka. Druga znajduje się na 6. piętrze z tarasem na dachu i widokiem na ulicę Świętokrzyską. Ale prawdziwa gwiazda programu to restauracja Warszawska mieszcząca się w podziemiach, otoczonych przez odsłonięte w trakcie prac remontowych fundamentach hotelu. Surowy beton podkreślony przez drewniany parkiet oraz miedziane dekoracje robią duże wrażenie. Jak się dowiedziałem, planowano aby restauracja znajdowała się na poziomie “-1” tuż poniżej poziomu ulicy, ale odkrywane w trakcie prac budowlanych elementy okazały się odpowiednią dekoracją tych wnętrz i w ten sposób powstał jeszcze jeden poziom tworząc bardzo dużą, otwartą przestrzeń o niesamowitej architekturze i historii. Polecam Wam wizytę w tym miejscu (chociaż muszę przyznać, że menu restauracji nie jest w moim typie ale i tak chętnie zajrzę nie raz).

Apartament prezydencki

Drugim dużym zaskoczeniem w hotelu, okazał się apartament prezydencki, a może przede wszystkim taras przynależny do apartamentu, znajdujący się na samej górze budynku. Poza przeszklonym pawilonem klatki schodowej znajdują się na nim dwie Polskie flagi, meble tarasowe oraz rozkładany pawilon. Z tarasu rozciąga się wspaniała, nieograniczona panorama na całe miasto. Zarówno wieżowców od strony centrum jak i zabudować powiśla łącznie ze stadionem PGE Narodowym po drugiej stronie Wisły.

Sam apartament jest również imponujący posiadając dwa poziomy nie wliczając wspominanego tarasu. Wnętrza są ciekawie zaaranżowane – drugi poziom to raczej antresola niż osobne piętro. Poszczególne strefy dosyć luźno się przenikają (nie ma oddzielnych pokoi). Styl wykończenia jest bardzo elegancki a użyte materiały bardzo wysokiej jakości.

Styl hotelu Warszawa

Miałem okazję zwiedzić dosyć sporą część części wspólnych hotelu i dwa pokoje. Całość jest wyjątkowo elegancka, trochę mroczna; łączy pewne elementy “art deco”, oraz trochę “vintage”. I to do koncepcji budynku pasuje bardzo. Warto podkreślić też spójność osiągniętego stylu. W wielu miejscach zastanawiałem się czy dany element był “zastany” czy dobudowany. Zainteresowanym noclegiem w luksusowych warunkach hotelu Warszawa – ze względu na wartość historyczną oraz widoki poleciłbym pokoje w wieży, natomiast ze względu na design – w nowo dobudowanej części.

Nocne widoki

Widoki z tarasu na dachu hotelu są wyjątkowe dlatego cieszę się, że miałem okazję być tam też o zmroku, kiedy światła miasta są już dobrze wyeksponowane. Lokalizacja hotelu oraz wysokość budynku pozwalają na obserwację ogromnej części Warszawy nie zakłóconej pobliskimi wieżowcami. Dodatkowo wrażenie wzbogacone jest przez brak widocznych barierek (jedynie w postaci szklanych tafli).

Hotel Warszawa

plac Powstańców Warszawy 9

inwestor: Liva Holding

projekt wnętrz: Leszek Likus

projekt budynku (1934): Marcin Weinfeld, Stefan Bryła

https://warszawa.hotel.com.pl/hotel-warszawa