Sesja zdjęciowa na torze

Latem zeszłego roku tak się złożyło, że przy okazji jednej z imprez motoryzacyjnych możliwe było wykonanie kilku zdjęć na nitce toru wyścigowego. Pod ręką znalazł się też dosyć atrakcyjny pojazd  – chociaż trzeba zaznaczyć, że na po torach wyścigowych poruszają się zazwyczaj bardziej wyczynowe konstrukcje ;). To jednak nie przeszkadzało, bo sceneria okazała się bardzo fotogeniczna i pasowałaby do większości samochodów. Mimo, że miałem mało czasu udało mi się wykonać kilka zdjęć w różnych konfiguracjach. Niestety nie było czasu na zdjęcia wnętrz czy detali – to trwałoby znaczenie dłużej bo pewnie musiałbym doświetlać wnętrze lampami.

A5 Sportback

Ułatwieniem zadania był model pojazdu, który co prawda nie jest przystosowany do jazdy po torze, ale za to bardzo fotogeniczny, Audi A5 zawsze cieszyły się opinią aut ładnych a w tym kolorze i scenerii nie mogłem trafić lepiej :) Mając pewnie doświadczenie w obróbce zdjęć motoryzacyjnych pojazdów w białym kolorze nadwozia (tu Tesla Model X, a tu pojazdy transportowe firmy Ruta Transport) wiedziałem, że można sobie pozwolić na dosyć dużą swobodę w oświetleniu i tak na przykład najciekawsze zdjęcia okazały się tymi wykonanymi pod słońce. Często stosuję ten zabieg w fotografii architektury – bardzo lubię kiedy w kadrze pojawia się bezpośrednio zachodzące słońce dodając jaskrawo pomarańczową poświatę. Tym razem słońce było jednak dosyć wysoko, dzięki temu oświetlona była dokładnie faktura asfaltu oraz widoczne wyraźnie po rozjaśnieniu – detale auta widoczne w cieniu.

Sceneria toru

Po wykonaniu zdjęć byłem zaskoczony jak wiele możliwości oferuje sceneria toru w Poznaniu. W okolicy “Pit Lane” widoczne jest charakterystyczne ogrodzenie nitki toru oraz aleja serwisowa z zaznaczoną nazwą obiektu. W okolicy tego miejsca możliwe jest też wykonanie zdjęć z tarasu widokowego, dzięki czemu można wykonać ujęcia znad auta. Na samym torze warto zaznaczyć bardzo dobrą jakość nawierzchni – nie tylko pod względem równości (bo to wydaje się oczywiste) ale także faktury, która doskonale prezentuje się na zdjęciach. Dzięki temu efekty wyglądają prawie jak wizualizacje ;)

Zapraszam do obejrzenia pozostałych kadrów z tej sesji: