Nowoczesna Polska architektura

przed Wami kolejny świetny, nowoczesny dom jednorodzinny, który miałem okazję w tym sezonie fotografować. Jest to projekt architekta Pawła Lisa, z którym współpracuję już po raz kolejny. Także i tym razem możemy więc liczyć na nowoczesną, minimalistyczną bryłę połączoną z praktycznym ale równie nowoczesnym wnętrzem oraz otoczeniem domu. W tym wypadku właściciele domu umieścili go na bardzo atrakcyjnej działce a dodatkowo zadbali o wyjątkowo dopracowany ogród leśny. Jest to teren bardzo fotogeniczny a dodatkowo tego typu nowoczesna architektura świetnie się tu wpisuje. Położenie w środku lasu ma dla mnie dwie dodatkowe zalety: po pierwsze – zazwyczaj jest oddalony od innych zabudowań, a po drugie jest to świetna okazja, żeby użyć kreatywnie występujących (pod dostatkiem) w okolicy drzew np przez umieszczenie dodatkowych elementów a kadrze – na pierwszym planie lub w formie zamknięcia kadru.

W środku lasu

ten ciekawy projekt został usytuowany w równie ciekawym otoczeniu. Nowoczesna, minimalistyczna i jasna bryła domu świetnie wpisuje się w naturalne, organiczne tło lasu. Nie bez znaczenia jest świetnie zrealizowany projekt ogrodu oraz otoczenia domu, łącznie z ogrodzeniem, które akurat nie jest zbyt dobrze widoczne na zdjęciach. Jedynym minusem takiej lokalizacji jest utrudniona ekspozycja słoneczna – promienie niechętnie przebijają się przez liczne drzewa, często rzucając cienie na ściany domu. Dlatego zdjęcia należało wykonać wczesnym rankiem oraz pod wieczór, eksponując atrakcyjne oświetlenie, również ogrodu:

Kierunek w architekturze

Fotografie tego typu domów w zadbanym otoczeniu to prawdziwa przyjemność (nie licząc może komarów), zwłaszcza w tak dobrze przygotowanym otoczeniu. Trzeba pamiętać, że w lesie (nawet iglastym) zachowanie czystości trawnika i chodników nie jest łatwe. Dużym ułatwieniem jest też dobre oświetlenie przestrzeni (oraz co ważne wnętrz) – mimo, że czasami doświetlam dodatkowo budynki, to właśnie oświetlenie zastane tworzy klimat.

 

Rezydencja Butikowa RB23

Projekt: Paweł Lis

Realizacja: 2019-2020