Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

O budynku tym dowiedziałem się jeszcze zanim został zbudowany. Staram się śledzić dokonania polskich architektów, a Robert Konieczny – autor projektu budynku – jest jednym z bardziej znanych. Ponieważ Pan Robert chętnie opisuje swoje pomysły, koncept budowy znany był więc od jakiegoś czasu. Przy okazji wizyty w Szczecinie, nie mogłem go nie zobaczyć. Tym bardziej, że jest usytuowany tuż obok Filharmonii Szczecińskiej. Nowego symbolu architektury Szczecina. Plan zakładał też oczywiście wykonanie zdjęć.

Pomysł na budynek CDP był taki, żeby nie zabierać miejsca z placu Solidarności i schować go pod spodem. Praktycznie cały budynek ukryty jest więc pod placem, łącznie z wejściem i kawiarnią, które znajdują się co prawa na poziomie ziemi, ale są przykryte przez nawierzchnię wznoszącą się w tym miejscu – na rogu placu. Nawierzchnia placu jest więc dachem nowo powstałego budynku, a jego ściany widoczne są tylko w jednym rogu placu. Są one wykończone betonowymi płytami. Na wysokości wejścia płyty są obrotowe, tworząc wejście do budynku w czasie jego pracy.

Architektura ukrytego budynku

Niewątpliwie Centrum Dialogu Przełomy to nietypowy budynek. Prostota uzyskanej formy jest niespotykana. Pomimo, że budynek jest w ogromnej części schowany pod placem, to nadal robi wrażenie. Widoczne elewacje, po których “spływa” linia dachu (a zarazem placu), także zaprojektowane są bardzo oszczędnie, minimalistycznie. Niestety nie udało mi się zwiedzić ekspozycji wewnątrz, ale w sieci jest dosyć szczegółowo zaprezentowana pod adresem:

http://www.pomorzezachodnie360.wzp.pl

 

Moje uwagi natury turystyczno – projektowe

Forma budynku jest świetna. Wielki plus za nie konkurowanie z bardzo futurystyczną Filharmonią i bardzo klasycznym budynkiem Komendy. Jest to posunięcie bardzo nowoczesne, świadome, odważne biorąc pod uwagę rolę muzeum. Trzeba bowiem przyznać, że działalność komercyjna jest jednak ukryta. Prawdopodobnie więcej zwiedzających kieruje się do Filharmonii niż na ekspozycję wystawy Muzeum, której treść jest pewnie bogatsza.

Druga sprawa to już czyste czepianie się, ale “wyjście” awaryjne / techniczne zaburza trochę powierzchnię placu. Właściwie to ochronne balustrady, ale to konstrukcja  nie do uniknięcia.

CDP w obiektywie

Wydaje się, że najlepszym sposobem na pokazanie tego budynku, który w zamierzeniu miał być ukryty jest zdjęcie krajobrazu (symboliczna Filharmonia oraz kontrastująca Komenda Policji) z pochyłym placem w tle. Poza tym oczywiście zdjęcia surowych elewacji – o zachodzie słońca, porze kiedy wyglądają na wyjątkowo surowe :)

Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze tam wrócę i będę mógł ponownie wspiąć się na jeden z najbardziej dostępnych dachów budynku w Polsce.

Muzeum Narodowe w Szczecinie — Centrum Dialogu Przełomy

pl. Solidarności 1, 70-549 Szczecin

http://przelomy.muzeum.szczecin.pl/

Projekt: KWK Promes

Budowa: 2012 – 2016