Centrum Spotkania Kultur

to budynek wielofunkcyjny łączący funkcje teatru, filharmonii, galerii sztuki czy biblioteki. Znajdziemy tam też restaurację czy sale konferencyjne. Jego historia rozpoczęła się w latach ’70 kiedy zaplanowana została pierwotna forma budynku. Pracę jednak przerwano i przez ponad 30 lat budynek pozostawał niedokończony. W między czasie, w latach dziewięćdziesiątych, dokończono część obejmującą Teatr, jednak dopiero w latach 2012 – 2015 przebudowano starą część i zakończono budowę całego obiektu.

Co ciekawe we wnętrzach, m.in klatkach schodowych, widać elementy konstrukcyjne oraz całe ściany wyglądające jak pozostawione ze starej budowy. Nie wiem czy wszystkie te akcenty faktycznie zostały tam celowo zachowane, a jeśli tak to bardzo ciekawy akcent nawiązujący do historii budynku.

Architektura

Budynek Centrum Spotkania Kultur jest dosyć charakterystyczny i bardzo duży. Wrażenie masywności potęguje prosta elewacja frontowa połączona pochyłą płaszczyzną z placem przed budynkiem, który też jest bardzo surowy – znajdziemy na nim co najwyżej betonowe ławki. Dodatkowym efektem elewacji jest możliwość jej podświetlania. Szkoda, że nie byłem tam wieczorem, domyślam się jednak że trudno trafić na takie widowisko a ja byłem tam przejazdem przy okazji innego zlecenia.

Tarasy widokowe

Prawdziwą atrakcją turystyczną obiektu są zlokalizowane na dachu dwu poziomowe tarasy widokowe. Ale powiedzieć, że są to tarasy widokowe to tak jakby nic nie powiedzieć. Bo tam się dzieje trochę więcej. Otóż tarasy są wyprowadzone do samej krawędzi frontowej fasady i zakończone przeszkleniami. Ale nie takimi prostymi , tylko zamkniętymi prostokątami ze szkła, które tworzą szklany tunel spoczywający na samym szczycie frontowej fasady, przez który można spacerować. To robi wrażenie i jest ciekawym materiałem dla fotografów.

 

 

Centrum Spotkania Kultur
Projekt: Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. – Bolesław Stelmach
Lokalizacja: Plac Teatralny 1, Lublin
Inwestor: Województwo lubelskie