Podczas ostatniej wizyty w Krakowie miałem okazję zwiedzić między innymi budynek Centrum Kongresowego ICE Kraków. Jest to stosunkowo nowy budynek, powstały w 2014 roku, ale już dosyć znany w kręgach miłośników polskiej architektury. Cechą szczególną budynku jest pofalowana elewacja od strony wschodniej, przypominająca statek kosmiczny. Bardzo efektowny jest też kształt tworzący wejście do budynku, które wygląda jak wycięcie w budynku w kształcie odwróconego lejka lub górnej części butelki.

Poza ciekawą elewacją budynek posiada też bardzo rozbudowane foyer z kilkoma poziomami i tarasami, w tym jednym znajdującym się na zewnątrz budynku, a z którego widać Wisłę, być może nawet Wawel. Z widokami nie ma problemu również w środku budynku – od strony wschodniej elewacja jest przeszklona więc widoki można podziwiać od środka. Ze względu na trwającą konferencję nie miałem okazji do zrobienia zdjęć w środku, ale z całą pewnością robią wrażenie. Również jakość powierzchni konferencyjnych stoi na wysokim poziomie co potwierdza duża popularność Centrum.  Za projekt odpowiada pracownia Krzysztofa Ingarden oraz  Jacka Ewý z Krakowa. To bardzo udany projekt, tym bardziej że już stał się ikoną architektury Krakowa.

Centrum Kongresowe ICE Kraków to obiekt bardzo fotogeniczny. Podchodząc z aparatem do elewacji wschodniej trudno zrobić złe zdjęcie. Żałuję więc, że kiedy byłem na miejscu nie było trochę lepszej pogody. Wiem też, że obiekt wspaniale prezentuje się wieczorem. Niestety nie miałem okazji być tam później, ale niech będzie to motywacją do kolejnej wizyty w Krakowie.

 

Centrum Kongresowe ICE Kraków

ul. Marii Konopnickiej 17, Kraków

Projekt: pracownia Krzysztof Ingarden, Jacek Ewý Architekci sp. z o.o.

Budowa: 2010 – 2014