Warszawskie mieszkanie z widokiem – zdjęcia do oferty sprzedaży

Poza zdjęciami budynków i wnętrz firm i instytucji, wykonuję czasami zdjęcia mieszkań (lub domów) prywatnych, Zdjęcia te przeznaczone są do umieszczenia w ofercie sprzedaży lub wynajmu, lub też do portfolio projektantów czy architektów. W tym wypadku fotografowane mieszkanie zostało poddane gruntownej renowacji celem sprzedaży. Tego typu zabiegi są coraz popularniejsze i w środowisku inwestorów nazywane są “flipami”. Jest to bez wątpienia inwestycja bo odnowione mieszkanie ma wyższą wartość i łatwiej je sprzedać.  Nie bez znaczenia pozostają dobre zdjęcia wnętrz nieruchomości – w znacznym stopniu pomagają osiągnąć efekt.

Jak dobrze sprzedać mieszkanie – pokazać je potencjalnym klientom

Niezależnie od rodzaju nieruchomości – czy to małe mieszkanie czy duży dom – zazwyczaj są dużo warte. Żeby je sprzedać warto więc pokazać dany obiekt z dobrej strony. Obserwując moich klientów widzę jak dużo pracy w to wkładają, często wykonując w mieszkaniach remonty czy też szczegółowe wykończenia wnętrz łącznie z meblami i dodatkami. Przyszli nabywcy doceniają te zabiegi ale pierwszym krokiem do znalezienia nabywcy jest wystawienie oferty, której bardzo ważnym elementem są dobre zdjęcia wnętrz.

Z rozmów z moimi klientami wynika, że dobre zdjęcia mają duży wpływ na:

Większe zainteresowanie ofertą

Nie ma co ukrywać – ciekawe, ładne zdjęcia estetycznych, posprzątanych miejsc przyciągają uwagę potencjalnych klientów. Zdjęcia jednego z mieszkań, które fotografowałem kilka lat temu i umieściłem w portfolio, nadal wzbudzają zainteresowanie na tyle, że otrzymuję zapytania w sprawie zakupu.

Szybszy proces sprzedaży

Ze względu na większe zainteresowanie (zarówno zapytań jak i wizyt w celu obejrzenia mieszkania) decyzje zakupowe i transakcje dokonywane są zazwyczaj szybciej. Słyszałem o przypadkach kiedy nabywcy mieszkania rywalizowali o zakup, jednak to już jest bardziej kwestia warunków sprzedaży, umiejętności handlowych itp. Zdjęcia pomagają więc pozyskać potencjalnych klientów, ale sam proces sprzedaży zależy od wielu innych czynników.

Wyższą cenę transakcyjną

Większa atrakcyjność oraz popularność oferty ma realny wpływ na wycenę oraz na realną wartość nieruchomości. Nie da się podać konkretnej, sloganowej wartości liczbowej, ale prawdą jest że “zdjęcia sprzedają”, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których jesteśmy przyzwyczajeni do graficznych prezentacji, a ogłoszenie w lokalnej gazecie z podanym jedynie numerem telefonu to relikt przeszłości.

Jak pokazać mieszkanie z jak najlepszej strony? Przedstawić atmosferę!

Mając już pewne doświadczenie w fotografii, wiem trochę o prezentacji wnętrz, przedstawieniu atmosfery, może nawet wizualizacji potencjalnych klientów w danym miejscu ;) W tym przypadku kluczem do sukcesu było przedstawienie m.in. sypialni z widokiem miasta. A tak się szczęśliwie stało, że w trakcie wykonywania zdjęć, za oknem zapanowały rewelacyjne warunki. Zachodzące słońce między chmurami a linią horyzontu. Coś pięknego. Nie trwało to długo ale pozwoliło na zarejestrowanie kilku ujęć w różnych konfiguracjach oświetlenia sypialni.

Zastanawiałem się kiedyś czy taka walka o efekt wizualny nie byłaby dla odbiorców myląca – na przykład taki zachód słońca zdarza się dosyć rzadko więc widok okna jest tam zazwyczaj nieco inny. Po kilku latach doświadczenia, rozmowach z klientami wiem już że na żywo odbiera się miejsca inaczej, głębiej.  Żeby tą różnicę zniwelować trzeba się postarać – warto więc pokazać atmosferę jak najlepiej i to próbuję robić za każdym razem :)