Gmach główny Politechniki Warszawskiej

to budynek, który znam bardzo dobrze i wielokrotnie go odwiedzałem studiując na tej właśnie uczelni. Co prawda na jednym z satelitarnych wydziałów, jednak często wpadałem tu żeby skorzystać z biblioteki lub załatwić inne sprawy. Poza frontową elewacją, najbardziej znaną częścią budynku jest wewnętrzny, pięciokątny dziedziniec, pokryty przeszklonym dachem, o charakterystycznej strukturze ożebrowania wraz z elementami mlecznego oraz żółtego szkła. Dzięki przeszkleniu wnętrze jest bardzo jasne, dzięki temu można lepiej docenić szczegóły wnętrza.

Klatka schodowa

Na szczególną uwagę zasługuje także charakterystyczna, wysunięta do wnętrza dziedzińca, klatka schodowa. Nietypowa konstrukcja, zdobione balustrady oraz inne dodatki – jak na przykład zegar na szczycie schodów – powodują, że konstrukcja schodów robi duże wrażenie oraz jest bardzo fotogeniczna. Wielokrotnie widziałem zdjęcia z sesji ślubnych wykonane w tym miejscu. Jest to popularne miejsce wielu imprez, nie tylko związanych z uczelnią ale także komercyjnych – pokazów, targów, konferencji, bankietów. Nic dziwnego – w trakcie dnia te wnętrza robią wrażenie, a co dopiero w nocy, po podświetleniu korytarzy.

Sesje zdjęciowe we wnętrzach gmachu Politechniki

Z tego co wiem wykonywanie zdjęć komercyjnych nie jest możliwe, a uzyskanie zgody wiążę się z wysoką opłatą. Tak było kiedy dowiadywałem się o to kilka lat temu. Być może obecnie jest inaczej, więc jeśli planujesz zrobić tam zdjęcia komercyjne – warto zapytać. Wydaje mi się, że ochrona nie wyprasza natomiast par młodych robiących zdjęcia ślubne z fotografem, sądząc po zdjęciach które czasem widuje w internecie.