Fotografia obiektów dla BGK

W 2020 roku wykonałem bardzo ciekawe zlecenie dla Banku Gospodarstwa Krajowego, które obejmowało wykonanie zdjęć kilkunastu obiektów na terenie całego kraju, Zdjęcia miały reprezentować projekty wspierane przez BGK, często były to więc siedziby instytucji – klientów Banku.  Jednym z nich było Gdyńskie Centrum Filmowe. Budynek Centrum jest dosyć dobrze znany w świecie polskiej architektury, tym bardziej cieszę się, że miałem okazję wykonać te zdjęcia (i obejrzeć obiekt od środka!).

Architektura budynku GCF

Za projekt odpowiada lokalna pracowania ARCH-DECO. Budynek jest bardzo efektowny za sprawą nowoczesnej, jednolitej bryły której spora część jest zawieszona w powietrzu. Pod tym nawisem znajduje się główne wejście do budynku. Obok bryły znajduje się część zlokalizowana pod powierzchnią gruntu, do której zejść można po zewnętrznych schodach, a na dnie wejdziemy do kawiarni pod budynkiem oraz do parkingu podziemnego tuż obok GCF. Cała niecka pomalowana jest efektownie na kolor czerwony. Aparycja budynku robi wrażenie, tym bardziej że znajduje się on w bardzo atrakcyjnym miejscu, przy placu Grunwaldzkim, blisko portu, plaży i Teatru Muzycznego. A to jeszcze nie koniec, bo wnętrza budynku są równie efektowne. Ciekawe elementy architektoniczne oraz układ pomieszczeń są dodatkowo podkreślone przez liczne akcenty w kolorze czerwonym. Sprawa to bardzo spójne wrażenie i zachęca do odwiedzin Centrum, nie tylko dla fanów kinematografii.

Okolice Centrum Filmowego

Dzięki dużej swobodzie wykonania zdjęć miałem okazję wykonać zdjęcia budynku o różnej porze dnia oraz wieczorem. Ułatwieniem zadania była bardzo atrakcyjna okolica budynku, w szczególności pobliski plac, który nie odwraca uwagi od budynku i pozwala wyeksponować główną elewację budynku. Szczególnie dobrze prezentuje się ona po zachodzie słońca.