Europejskie Centrum Solidarności

Przed Wami zdjęcia siedziby ESC – instytucji powołanej do upowszechniania dziedzictwa „Solidarności”.  Budynek został wybudowany na terenie byłej Stoczni Gdańskiej, tuż obok pomnika Poległych Stoczniowców 1970 oraz pamiątkowej bramy Stoczni, pozostawionej w stylu lat ’80 – z czasów kiedy powstawał związek „Solidarność”. Żeby wejść do budynku ECS, należy przejść przez bramę, tuż obok pawilonu, w którym można poczuć a wręcz dotknąć historii. W połączeniu z nowoczesną architekturą Centrum, ten relikt wydaje się wyraźny i ciekawy, a jednocześnie trudno wyobrazić sobie żeby brama ta została zniszczona czy przebudowana.

Z tego samego powodu lokalizacja siedziby ECS oraz jej istnienie wydają się być oczywiste – budynek „symbol” Solidarności jest w tym miejscu naturalny. Podobnie jak pobliskie Muzeum II Wojny Światowej, architektura budynku jest symboliczna – ogromne, lekko pochylone płyty z cortenu, tworzą bryłę budynku, która kojarzy się z budową kadłubów okrętów w stoczni. Dodatkowo elewacje są „posklejane” z mniejszych elementów, widocznie się od siebie różniących – wygląda to jak prawdziwie spawana burta okrętu. Co prawda kształt całości nie jest już tak ekstrawagancki jak wspomniane muzeum IIWŚ, natomiast funkcja zdaje się być już bardziej symboliczna.

Wnętrza

Po powitaniu surową, monumentalną rdzawą elewacją trzeba przyznać, że wejście główne, znajdujące się z prawej strony budynku, wygląda dosyć skromnie. Po wejściu gości wita długi hall z – jakże by inaczej – pochylonymi ścianami i filarami. Po przejściu do dalszej części na zwiedzających czeka ogromne patio z ogrodem, windami, przeszklonymi ścianami, przez które widać m.in. bibliotekę.

Detale

I jeszcze kilka słów o otoczeniu budynku. Na placu przed zostały zbudowane podświetlane fontanny, tworzące razem z chodnikiem artystyczną układankę. zobaczcie koniecznie jak wyglądają wieczorne podświetlenia przed budynkiem!

Europejskie Centrum Solidarności

pI. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk

Projekt: Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT

Budowa: 2008 – 2012