Historia Muzeum II Wojny Światowej

Muzuem zostało powołane do życia w 2008 roku. W 2009 został zorganizowany konkurs architektoniczny na projekt siedziby, który został wybrany w 2010 roku. Budowa trwała od 2012 do 2016 roku. Muzeum zostało otwarte w marcu 2017. Pamiętając jak wielką tragedią dla naszego narodu była II Wojna Światowa oraz, że rozpoczęła się właśnie w Gdańsku (a konkretnie przez ostrzał półwyspu Westerplatte), budowa Muzeum stała się sprawą niezwykle ważną. Wybrany projekt budynku, jego lokalizacja oraz rozmach zarówno zewnętrzny jak i bogactwo merytoryczne wystaw budzą podziw.

Dokładne informacje o strukturze, władzach, misji Muzeum znajdziecie w źródłach, ja skupię się na projekcie samego budynku.

 

Symbolika Muzeum II WŚ

Siedziba MIIWŚ jest niewątpliwie budynkiem wyjątkowym. Nie jest to zwykły prostopadłościan z betonu i szkła. W tym wypadku posunięto się o wiele dalej. Mogę śmiało napisać, że jest to budynek – symbol, rzeźba ocierająca się o dzieło sztuki. Czytając o znaczeniu kształtu natknąłem się na nawiązania do połączenia przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Z pewnością to prawda. Wielu natomiast skojarzy kształt budynku z ostrzem wyrastającym z ziemi i również dla mnie jest to symbol ostrza wbijającego się w czułą tkankę naszej narodowej historii. Dodatkowo  większość budowli mieści się pod ziemią, co kojarzy mi się z wbiciem bolesnych wydarzeń w naszą przeszłość, naszą ziemię… W logotypie muzeum dość wyraźnie widoczne są dwa kształty przypominające spadające bomby. Ilość symboliki zawartej w tym projekcie jest ogromna, ale i tematyka nie jest lekka, warto się na chwilę zatrzymać, zastanowić.

J.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

pl. Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk

Projekt: Kwadrat Studio, Gdynia 2009

budowa: 2012 – 2016 Warbud, Hochtief