Zlecenie – zdjęcia, które mają sprzedać mieszkanie

tym razem przedstawiam Wam zdjęcia mieszkania znajdującego się w centrum Warszawy, przeznaczonego na sprzedaż. Najczęściej kiedy jestem zatrudniany do wykonania zdjęć mieszkań zostają one przygotowane do sesji oraz samej sprzedaży. Nie inaczej było tym razem. Dzięki temu wykonanie mojej pracy przebiega sprawnie – wykończone w aktualnych trendach lokale są bardzo fotogeniczne i dobrze prezentują się na żywo.

 

Fotografia nieruchomości – jak przygotować się do sesji

Przygotowując się do sesji zwracam uwagę na dwa aspekty, które mają kluczowy wpływ na wynik zdjęć – pogodę oraz przygotowanie mieszkania (domu/lokalu itp).

W przypadku pogody liczy się nie tylko nasłonecznienie ale także pora dnia. W przypadku tego konkretnego mieszkania część zdjęć powstała kiedy było jeszcze pochmurno a część po wyjściu słońca. A kiedy już się pojawiło, padało w odpowiednim kierunku, oświetlając część salonu i sypialni ale nie tworząc zbyt dużego kontrastu w całej przestrzeni kadrów. Takie ułożenie okien i słońca jest bardzo fotogeniczne i łatwe do opanowania. Żeby jednak trafić odpowiednie warunki czasami trzeba wybrać odpowiednią porę na zdjęcia, lub poczekać na idealne warunki.

Drugą, zdecydowanie ważniejszą sprawą, jest przygotowanie mieszkania do sesji zdjęciowej. W tym przypadku mogłem polegać na Pawle, który pracuje w branży nieruchomości już jakiś czas i zna się na robocie. Jak widać mieszkanie jest świeżo odnowione oraz wykończone zgodnie z obecnie panującymi trendami – wiele szarości i bieli, minimalizm, design, drewno – to dobrze prezentuje się zarówno na żywo jak i na zdjęciach.  Dodatkowo mieszkanie zostało wyposażone w ciekawe detale, nie wspominając o porządku.

Małe mieszkanie – jak dobrze je zaprezentować

To nie jest najmniejsze mieszkanie jakie miałem okazję fotografować, ale można posłużyć się tym przykładem żeby zobrazować na czym różnica w wykonywaniu zdjęć małego i dużego mieszkania. Tym bardziej, że w jednym z następnych wpisów planuję dodać materiał z sesji dużo większego apartamentu. Wracając do małego mieszkania – generalnie jest to łatwiejsze – zwłaszcza jeśli warunki są sprzyjające (nasłonecznienie, układ pomieszczeń). Oświetlenie takiego mieszkania jest łatwiejsze niż dużej przestrzeni. Przy dobrym nasłonecznieniu często nawet zbędne. Oczywistą trudnością jest konieczność korzystania z obiektywu szerokokątnego (ale stosuje się je właściwie zawsze przy fotografii także większych pomieszczeń). W takich lokalach warto też zadbać o różnorodność zdjęć – dopracować kadry tak aby były możliwie atrakcyjne i pokazywały ciekawe plany (np kuchnię oraz salon i przejście do sypialni) – dzięki temu poza standardowymi zdjęciami “na wprost” można zaprezentować też inną perspektywę.

Kilka słów o obróbce zdjęć wnętrz

Przyzwyczajony do wykonywania zdjęć reklamowych, lubię kiedy wykonywane materiały dobrze wyglądają. Dlatego sporo czasu poświęcam na ich obróbkę, niezależnie od przeznaczenia. Zdjęcia przeznaczone do oferty nie wymagają bowiem szczegółowego retuszu – usuwania np. przeszkadzających elementów czy poprawiania widoków za oknem, tak jak to zdarza się przy sesjach mieszkań na rynku pierwotnym. Mimo to uważam, że dobra obróbka kolorów, światła, kontrastów jest bardzo ważna i wpływa na odbiór wnętrza.

 

Jeśli szukasz fotografa do zaprezentowania wnętrz – zapraszam do kontaktu