Dobra architektura w Mielcu

powyższe zdjęcia wykonałem będąc w Mielcu podczas wykonania zlecenia – zdjęć architektury a konkretnie galerii handlowej Aura. Zazwyczaj szukam ciekawych obiektów wartych zwiedzenia i sfotografowania w nowo odwiedzanym miejscu. Tym razem kościół Świętego Ducha znalazłem przez przypadek, wyjeżdżając już z Mielca po wykonaniu zamówionych zdjęć. Zainteresowała mnie biała elewacja i jej ciekawa forma. Znakomicie prezentuje się na tle niebieskiego nieba.

Polska architektura sakralna

Budynek kościoła został zaprojektowany przez Stanisława Kokoszę, Ryszarda Kiełbasę i Jerzego Żmijowskiego.  Projekt kościoła nawiązuje do wizerunku gołębicy. Może się także kojarzyć z awiacją – z którą Mielec jest bardzo związany. Wnętrze kościoła zostało zaprojektowane przez pracownię “Ars Antiqua” Jana Sobczyka. Projekt konstrukcyjny to efekt pracy prof. Kazimierza Flagi, Marka Żółkiewicza oraz Lecha Żeglin. Poświęcenie kościoła miało miejsce 20 grudnia 1992 roku.

 

Poza frontową elewacją, kształt kościoła jest dosyć fantazyjny i zawiera wiele ciekawych elementów. Skomplikowany kształt budynku przekłada się także na wnętrze, które jest nowoczesne i minimalistyczne. Ale o ile biel elewacji doskonale się sprowadza na zewnątrz to wnętrze wydaje się zbyt ascetyczne.

Warto szukać dobrej architektury

Kościół pod wezwaniem Świętego Ducha to dla mnie dobry przykład, że warto szukać ciekawej architektury w każdym miejscu. W Polsce mamy dosyć dużo ciekawej architektury sakralnej, ciężko poznać każdy z wielu kościołów, warto ją odkrywać. Ja o tym obiekcie do tej pory nie słyszałem, a okazał się bardzo ciekawym obiektem. Warto zobaczyć.