Warszawa w budowie

Trwa obecnie intensywna rozbudowa Warszawy. Widać to najwyraźniej na przykładzie ronda Daszyńskiego znajdującego się w dzielnicy Wola. W kategorii nowoczesnej architektury ten rejon Warszawy nie był do niedawna rozpoznawalny. Co prawda niedaleko powstało Muzeum Powstania Warszawskiego, które dysponuje nietuzinkową aranżacją, ale to nie z tego powodu jest znane. Dopiero budowa kompleksu Warsaw Spire, otwartego w 2016, zmieniła obraz tej okolicy i razem z budową II linii metra otworzyła scenę do budowy nowego biznesowo – budowlanego centrum stolicy.

Idąc od lewej strony, poza wspomnianym Warsaw Spire, mamy tu: Generation Park (budowany przez Skanska), Warsaw Unit (Ghelamco), Skyliner (Karimpol), kompleks The Warsaw Hub (Ponownie Ghelamco, jeden z budynków załoniety przez Skyliner na pierwszym planie). W tle widać jeszcze całkiem świeży Q22 po lewej, Rondo 1 – w środku, oraz zamykający kadr, trójkątny budynek Chmielna 89.

Nowe biznesowe centrum

To termin wykorzystywany marketingowo, ale zawiera sporo prawdy. W związku z budową II linii metra możliwość szybkiego dojazdu do tej okolicy stała się niezwykle cenna, zarówno dla deweloperów, pracodawców i pracowników. O tym, że metro sprawdza się dobrze nawet w godzinach szczytu przekonało się już wielu jego użytkowników. Licznie budowane osiedla (np. City Link) w dalszych odcinkach II linii metra dobrze uzupełniają tą strategię. Ilość wieżowców budowanych przy rondzie Daszyńskiego jest imponująca, a większość z nich to biurowce – to dobry czas dla biznesu w tej dzielnicy.

Dobra architektura Warszawy

Jako fotograf architektury już teraz cieszę się na myśl o tym jak będą wyglądały widoki z ronda jak tylko budynki zostaną oddane do użytku. A jako fotograf wnętrz jestem ciekaw jak będą się prezentowały widoki z biur znajdujących się w budowanych budynkach. Swoją drogą wykonywałem kiedyś sesję zdjęciową wnętrz w budynku Prosta Tower. W sali konferencyjnej, którą fotografowałem był dobry widok na Rondo Daszyńskiego, jednak w tym czasie (ok 2015) działo się tam niewiele jak na obecne standardy ;)

Na marginesie – aktualne zdjęcia wykonałem pod koniec czerwca 2020 z użyciem drona. To daje całkiem ciekawą perspektywę, zwłaszcza o wschodzie słońca jak w tym przypadku. Jak tylko budowle będą ukończone obiecuję relację klasyczną.