Gdański Business Center

Z okazji chwilowego (nie tak bardzo) oddechu spowodowanego pandemią koronawirusa postanowiłem uzupełnić portfolio archiwalnych projektów. Dopiero uporałem się z bieżącymi obowiązkami, więc zanim sięgnę po bardzo odlegle zdjęcia z początków mojej przygody z poważną architekturą, przedstawię kilka zdjęć które nietypowo zostały wykonane przez operatora drona – Marcina Woźniaka. Ja zajmowałem się obróbką oraz sugerowałem określone kadry. To było w czasach kiedy drony same z siebie wykonywały jeszcze słabe zdjęcia. Do tego celu potrzebny więc był duży dron z podczepioną lustrzanką z obiektywem szerokokątnym. Podgląd kadrów działał dosyć słabo, podobnie sterowanie parametrów aparatu ale to nic bo zdjęcia wyszły świetnie:

Dobra architektura z powietrza

Kompleks GBC jest ciekawym, zróżnicowanym kompleksem trzech budynków biurowych. Najciekawszą formę posiada najwyższy budynek o szklanej elewacji, która od strony dworca Gdańskiego jest tak ukształtowana, jakby cały budynek był wyciosany z gigantycznej bryły lodu. Z tego co pamiętam z wizualizacji, miał przypominać kostkę lodu, ale góra lodowa jest chyba lepszym porównaniem. Budynek posiada elewację w kolorze piasku oraz mniej wyeksponowane okna. Na początku wydawało mi się, że nie pasują do siebie ale teraz wiem, że ten konkretny budynek miał się dobrze komponować z sąsiednim budynkiem mieszkalnym. Trzeci z budynków kompleksu został wybudowany jako trzeci i posiada klasyczną architekturę biurową XXI wieku. Posiada kilka elementów przykuwających uwagę – jak na przykład ukośne filary przy wejściach frontowych do budynku. Ciekawie wygląda to z lotu ptaka:

Zdjęcia architektury z panoramą Warszawy w tle

Wykonując tego typu sesje warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim pogoda – jak widać warto było zapolować na dobre warunki. Poza tym kadry – warto pokazać jak dany obiekt jest zlokalizowany w miejskiej przestrzeni. Dobrym przykładem jest powyższe zdjęcie, na którym widać na pierwszym planie atrakcyjny budynek, w tle natomiast dobrze widoczna jest panorama (skyline) Warszawy. Kadr domknięty jest zieloną elewacją budynku Intraco.

 

Postaram się dodać wkrótce więcej zdjęć panoram oraz architektury Warszawy a tymczasem zapraszam do obejrzenia zdjęć wnętrz kompleksu GBC

 

Gdański Business Center

Adres: Inflancka 4, 00-189 Warszawa

Inwestor: HB Reavis

Projekt: E&L Architects / Benoy / HRA Architekci