Elektrownia Powiśle w Warszawie

W zeszłym roku miałem okazję wykonać zdjęcia wnętrz Elektrowni Powiśle na zlecenie firmy Otis, producenta wind i schodów ruchomych, które znajdują się w obiekcie.

Na terenie kompleksu znajduje się kilka budynków o różnym przeznaczeniu – również mieszkalnych i biurowych. Część handlowo-usługowa mieszcząca się w budynkach dawnej elektrowni z 1904, została zrewitalizowana w 2020 roku wg projektu pracowni APA Wojciechowski Architekci. Jest to najbardziej rozpoznawalna część, szczególnie widowiskowa od strony zachodniej (frontowej), na której zdecydowano się umiejscowić zewnętrzną, przeszkloną windę. Szyb windy nie tylko wygląda świetnie ale także jest wizualną podporą dla budki zamontowanej na dachu, nawiązującej do oryginalnej konstrukcji byłej elektrowni. Prawdopodobnie również był to rodzaj dźwigu ale towarowego. Do oryginalnej konstrukcji nawiązuje też odnowiony metalowy pawilon wystający z tej samej ściany. Pomalowany, tak jak budka na dachu, na intensywny niebieski kolor, który idealnie pasuje do rudych cegieł oraz (również) niebieskiego odbicia nieba w licznych szybach na ścianie. Trzeba zaznaczyć, że we wnętrzu wiele jest elementów historycznych. Widać, że zwrócono uwagę na najdrobniejsze detale. Nie było to pewnie łatwe, ale warto zobaczyć efekty.

Właścicielem obiektu jest Tristan Capital Partners i White Star Real Estate.

Wnętrza Elektrowni Powiśle

Wnętrza Elektrowni Powiśle nie były mi obce, bo rok wcześniej miałem przyjemność uczestniczyć w spacerze po obiekcie razem z architektem współpracującym przy rewitalizacji obiektu. Mimo to nadal jestem pod wrażeniem ilości detalami, o które zadbano podczas (prze-)budowy. Imponująca jest metalowa konstrukcja poddasza oraz ogromne kominy, które prawdopodobnie w dużej części są oryginalne i obecnie pełnia funkcję estetyczną. Odwiedzjący na pewno zwrócą uwagę na liczne detale wykorzystane jako dekoracje wnętrz – np tablice rozdzielcze i inne urządzenia elektryczne z elektrowni, która działała przecież aż do 2001. Imponujące są też schody ruchome (przeszklone i podświetlone!) oraz ciekawe, różnorodne windy. W szczególności wspomniana, która pracuje na zewnątrz budynku.

Wykonanie zdjęć w obiekcie handlowym

Zdjęcia były wykonane w trakcie pracy kompleksu, ale użycie statywu i długiego czasu naświetlania pomogło ukryć (czasami spory) ruch klientów. Podczas szukania najlepszych kadrów można docenić detale obiektu, które widoczne są po dłuższej chwili. Polecam osobistą wizytę na miejscu i sprawdzenie jak wyglądać powinna dobra rewitalizacja. Przy następnej okazji postaram się sprawdzić w praktyce jakiś lokal gastronomiczny ;)