Dom dopasowany do drzewa

Rok temu otrzymałem zadanie wykonania zdjęć domu od architektów z 77 Studio Architektury. Zazwyczaj domy projektowane przez moich klientów są bardzo efektowne, ale tym razem projekt jest jeszcze bardziej wyjątkowy. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że projekty 77 Studio charakteryzują się rozmachem i nowoczesnym sznytem (polecam zajrzeć na ich stronę https://77studio.pl).  Nie inaczej jest w tym przypadku. Dom jednorodzinny wybudowany pod Warszawą charakteryzuje się tym, że został wybudowany na działce zajętej w dużym stopniu przez dwustuletnie drzewo. To była okazja aby dopasować odpowiednio projekt budynku, który skonstruowany jest kaskadowo a najniższa część „wsuwa” się pod koronę drzewa. Ogromne przeszklenia salonu, łącznie ze świetlikami w suficie, tworzą wrażenie przebywania w ogrodzie, prawie jakby drzewo rosło w tym samym pomieszczeniu. A to jeszcze nie koniec, bo okna na z korytarza na piętrze skierowane są na koronę drzewa. Jest tam też taras, z którego można skierować się na jeszcze wyższy taras na dachu, z którego rozciąga się widok na Warszawę.

Nowoczesny projekt domu rodzinnego

Poza atrakcyjną bryłą oraz dobrym dopasowaniem do zastanego otoczenia warto zauważyć, że jest to projekt bardzo nowoczesny. Zarówno użyte materiały jak i dbałość o szczegóły są na wysokim poziomie. Doceniam minimalizm formy elewacji frontowej oraz użycie dużej ilości przeszkleń od stron prywatnych. Jest to kolejny przykład nowoczesnej architektury, która dobrze wygląda i nie będzie się szybko starzeć.

Fotografowanie luksusowych domów

Z puntu widzenia fotografa, wykonywanie zdjęć domów tak efektownych wydaje się być dosyć proste. Jednak nie zawsze jest to oczywiste. W tym wypadku na przykład trudnością było zarejestrowanie relacji dominującego drzewa oraz bryły budynku. Wbrew pozorom nie dało się odejść od sceny zbyt daleko więc należało użyć dosyć szerokiej perspektywy, która może zaburzać proporcje domu. Są to jednak drobiazgi, z którymi trzeba się mierzyć też w przypadku mniejszych działek i bardziej przyziemnych projektów.

 

Dom pod drzewem

Projekt: 77 Studio Architektury

Budowa: 2016 – 2019

Zdjęcia: Radek Gałczyński, Fotografia architektury