W maju tego roku przy okazji uczestnictwa w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Artura Nyka a organizowanych przez Ferrari Polska, zwiedziłem też centrum Katowic, a konkretnie modernizowaną część “kulturalną” znajdująca się w pobliżu Spodka. Tuż obok w ostatnich latach zostały wybudowane Międzynarodowe Centrum Konferencyjne, Muzeum Śląskie oraz – pomiędzy nimi –  budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR).

Miałem szczęście do pogody – dzień przed warsztatami pogoda była świetna przez cały dzień, co jest szczególnie ważne podczas wykonywania zdjęć architektury. Będąc tam pierwszy raz – nie znałem jeszcze okolicy oraz nie miałem zaplanowanych kadrów. Dobre warunki umożliwiły zrobienie klasycznych zdjęć w ciągu dnia jak i efektownych ujęć wieczornych / nocnych.

Budynek NOSPR okazał się fotogeniczny, tak jak się tego spodziewałem oglądając go wcześniej na zdjęciach w internecie. Jednak prawdziwe zaskoczenie to wnętrza, które prezentują się jeszcze lepiej. Zaskoczyła mnie różnorodność przestrzeni, rozmach , dopracowanie szczegółów oraz sala koncertowa, która jest jednym słowem – spektakularna. Można byłoby spędzić w niej kilka godzin szukając smaczków i podziwiając projekt wnętrza.

Dobra architektura to jedno ale jej połączenie z tkanką miasta, z użytkownikami, z infrastrukturą.. tu udało się to bardzo dobrze. Rejon NOSPR jest świetnie usytuowany, łączy kilka ciągów pieszych, jest dobrym miejscem spotkań. Tuż obok znajdują się trawniki, fontanna, przy których tętni życie. W samym budynku znajduje się restauracja, dzięki czemu budynek otwiera się na mieszkańców nie tylko w czasie koncertów. A propo…  byłem tam w piątek, a na koncercie który wtedy się odbył było bardzo dużo słuchaczy.

 

Adres: Plac Wojciecha Kilara 1, Katowice

Projekt: Tomasz M. Konior, Aleksander Nowacki, Łukasz Homan;

Budowa: 2012-2014