Biurowiec Bałtyk

przed Wami słynny już wieżowiec / biurowiec Bałtyk z Poznania. Budynek wpisał się już na dobre w krajobraz miasta. Jest też dobrze znany (i lubiany) w środowisku miłośników architektury w Polsce.  Projekt wykonała holenderska pracownia MVRDV przy współpracy z polskim biurem architektonicznym „NO Natkaniec Olechnicki Architekci”. Inwestorem obiektu jest firma Garvest Real Estate. Budowa (realizowana przez firmę PORR Polska, została ukończona w 2017 roku. Jednak już wcześniej projekt budynku wzbudzał duże zainteresowanie dzięki atrakcyjnej lokalizacji oraz ciekawej formie.

Wyjątkowa forma

Budynek “Bałtyk” zdecydowanie nie jest typowym biurowcem. Nieregularne kształty, ciekawa elewacja, schodkowa konstrukcja wyższych pięter oraz – przede wszystkim – zawieszenie części budynku od strony ronda “Kaponiera” (również o schodkowym zwężaniu się pięter bliższych ziemi) stanowią o jego wyjątkowości. Oglądając budynek z każdej strony widać, jak różnie może wyglądać. Z jednej strony to piramida, z drugiej schody do nieba a z innej budynek wygląda jak podcięty pień, który w każdej chwili może się przewrócić pod wpływem ogromnej masy osadzonej na zbyt małej podstawie. Tak się jednak nie dzieje bo z tej określonej strony jest to tylko złudzenie. Budynek posiada także dobre proporcje, pasuje do otoczenia.

Zadbano również o detale. Podwieszone fragmenty pięter mają szklane podłogi, pasujące do reszty elewacji i zapewne dające ciekawe efekty od środka. Materiał elewacji jest bardzo estetyczny również z bliska. Z tego co wiem zadbano również o estetyczne wnętrze. Podoba mi się też bardzo nazwa obiektu. Prosta, polska. pasuje.

Budynek Bałtyk

Adres ul. Franklina Roosevelta 22, Poznań
Architekt: MVRDV / Winy Maas
Inwestor: Garvest Real Estate
Wysokość: 67 m
Powierzchnia użytkowa: 25000 m²
Ukończenie budowy: 2017