Hotel Polonia Palace

Jest to jeden z najstarszych warszawskich hoteli (po Bristolu). Wybudowany w latach 1910-1913, swoją działalność rozpoczął w 14 lipca 1913 roku. Jako jeden z nielicznych budynków w Warszawie nie ucierpiał bardzo podczas II wojny światowej. Dzięki temu w hotelu poza niemieckimi oficerami, po wojnie siedziby miały różne ambasady oraz urzędy, często powiązane z bieżącym ustrojem politycznym.

W 1974, hotel Polonia Palace znalazł się pod zarządem powołanego przez prezydenta miasta Przedsiębiorstwa Turystycznego „Syrena”.  Od tego czasu hotel wracał do swojej świetności a generalny remont został przeprowadzony w roku 2004.  W latach 90′ hotel był w cieniu nowoczesnych hoteli wybudowanych niedaleko – głównie efektownego i wysokiego budynku hotelu Marriott.

 

Architektura – klasyczna

Bryła budynku hotelu Polonia Palace jest po prostu klasyczna. Nawiązuje do architektury francuskiej początku XX wieku. Szkoda że hotel nie stoi tuż przy skrzyżowaniu a ulicą Marszałkowską, bo swoją fasadą dodaje blasku przy Alejach Jerozolimskich, przy których ruch pieszy jest jednak mniejszy. Tym czasem od strony ronda Dmowskiego króluje kapitalistyczny modernizm – budynek Cepelii z bannerem na dachu oraz hotel Metropol, częściowo zasłonięty nośnikami reklamowymi. Trochę szkoda, ale domyślam się, że coraz więcej osób zwraca na to uwagę.

Na zdjęciu widać budynek widoczny jest od najciekawszej strony – fasada budynku jest dodatkowo efektownie podświetlona. To prawdziwa perła architektury na mapie Warszawy. Polecam zajrzeć również do środka.